Skóra, będąca największym narządem naszego ciała, jest narażona na wiele czynników, które mogą wpływać na jej kondycję i wygląd. Odżywienie, czynniki endogenne i środowiskowe, takie jak ekspozycja na chemikalia, palenie tytoniu czy promieniowanie ultrafioletowe, odgrywają istotną rolę w procesie starzenia się skóry. Mimo jest to proces naturalny i nieunikniony to istnieje kilka sposobów mogących je spowolnić. Jednym z nich jest, głośna ostatnio, suplementacja kolagenu.

Kolagen nie jedno ma imię
Nie da się ukryć, że w ostatnim czasie najwięcej się mówi o kolagenie. Związek ten jest hydrolizowanym analogiem żelatyny, pozyskiwanej ze źródeł odzwierzęcych (krowich, wieprzowych i drobiowych). Innym jego źródłem, coraz bardziej popularnym w ostatnich latach, jest kolagen pochodzący z ryb i organizmów morskich. - Produkt ten jest bezpieczny pod względem ryzyka przenoszenia chorób oraz ma niewielki wpływ na środowisko. Ponadto, wykazuje wysoki stopień homologii (podobieństwa) z ludzką strukturą i biodostępnością przez barierę żołądkowo-jelitową.

Dowody na działanie
Suplementacja kolagenu doczekała się licznych publikacji naukowych dowodzących jego skuteczności. Dla przykładu, w badaniu przeprowadzonym przez dr Malkanthi Evans wraz z zespołem, do którego zrekrutowano 85 kobiet w wieku 45-54 lat, zauważono znaczną poprawę jakości skóry, elastyczności, nawodnienia oraz zmniejszenia się głębokości zmarszczek (Evans et al., 2021). Protokół opierał się o suplementację 10 gramów kolagenu rybiego na czczo, przez 12 tygodni a jego wyniki przedstawia poniższa graficzna analiza.


Evans i in. 2020. Obraz przedstawia redukcję zmarszczek nosowych w przeciągu 12 tygodni suplementacji 10 g kolagenu rybiego vs placebo.

Podsumowanie
Kolagen rybi jest dobrze tolerowanym i bezpiecznym suplementem diety. Badania naukowe dowodzą efektywności działania suplementu diety w kierunku zmniejszania głębokości zmarszczek, uelastyczniania skóry oraz poprawy jej nawodnienia. Widoczne zmiany poprawy jakości skóry są obserwowane w przeciągu 6-12 tygodni suplementacji.

Bibliografia:
Evans, M., Lewis, E. D., Zakaria, N., Pelipyagina, T., & Guthrie, N. (2021). A randomized, triple-blind, placebo-controlled, parallel study to evaluate the efficacy of a freshwater marine collagen on skin wrinkles and elasticity. Journal of Cosmetic Dermatology, 20(3), 825–834. https://doi.org/10.1111/JOCD.13676

Poznaj Elixir

Zresetuj Hasło

Proszę wpisać prawidłowy adres email.
Proszę wpisać swoje Imię i Nazwisko.
Proszę wpisać prawidłowy adres email.
Hasło musi mieć min. 6 znaków.
Hasło musi mieć min. 6 znaków.