Temat białka kolagenowego jest nierozerwalnie związany z urodą, prawidłowym odżywianiem i dobrym stanem zdrowia. Czy suplementy zawierające kolagen są rzeczywiście cenną formą wsparcia? Kto i dlaczego powinien sięgnąć po preparaty z kolagenem?

Działanie i właściwości kolagenu

Mianem kolagenu określa się jedno z białek produkowanych w ludzkim organizmie, które stanowi blisko 30% wszystkich protein. To także fundamentalny komponent tkanki łącznej – materiału budulcowego, który wchodzi w skład praktycznie wszystkich struktur w ciele. Zawarte w tkance łącznej białko kolagenowe występuje m.in. w błonach śluzowych, chrząstkach, kościach, ścianach naczyń krwionośnych, ścięgnach czy zębach. Ponadto pełni funkcję ochronną i zapewnia protekcję narządom wewnętrznym, np. wątrobie i żołądkowi.

Kolagen jest znany przede wszystkim z korzystnego wpływu na stan i funkcjonowanie ciała. Niejednokrotnie określany jest mianem "proteiny piękna" lub "białka młodości". Wszystko za sprawą oddziaływania na szereg ważnych kwestii dotyczących urody:

  • wspiera utrzymanie dobrej kondycji skóry,
  • przyczynia się do szybszego gojenia się ran,
  • wspomaga redukcję widocznych oznak procesu starzenia się organizmu,
  • wpływa na krążenie krwi poprzez utrzymanie optymalnej elastyczności naczyń.

Kto powinien stosować suplementy z kolagenem?

Praktycznie każdy człowiek, bez względu na płeć, wiek czy aktualny poziom aktywności fizycznej, powinien zdecydować się na wzbogacenie codziennej diety w produkty zawierające kolagen. Jednak jego suplementacja jest szczególnie istotna w kilku konkretnych przypadkach.

Kolagen na problemy z cerą, włosami i paznokciami

Stosowanie kolagenu jest rekomendowane osobom, które borykają się z problemami dermalnymi. Przyczynami niedoskonałości mogą być m.in. niewłaściwe odżywianie się i brak produktów dostarczających proteiny kolagenowe. Niedobory kolagenu często prowadzą do widocznych i nieestetycznych zmian, takich jak przesadna suchość i nadmierne zwiotczenie skóry twarzy. Zwiększenie podaży kolagenu w diecie może wspomóc pracę systemu krążenia np. poprzez graniczenie ryzyka usztywnienia ścian naczyń krwionośnych i regulację ciśnienia krwi. Ponadto warto wspomnieć, że kolagen będący składnikiem tkanki łącznej, oddziałuje również na paznokcie i włosy.

Kolagen dla cery dojrzałej

Postępujący proces starzenia się organizmu skutkuje stopniowym ograniczeniem naturalnej zdolności do produkcji kolagenu. Co więcej, osoby w średnim wieku często borykają się z trudnościami ograniczonego wchłaniania niektórych składników z pożywienia. Suplementacja kolagenem nie tylko pomoże w przeciwdziałaniu zmarszczkom i zapewnieniu optymalnej elastyczności skóry ciała. Regularne stosowanie preparatów z kolagenem będzie też cenną formą wsparcia dla aparatu ruchu, bo jak wiadomo – wraz z wiekiem wytrzymałość kości i stawów ulega wyraźnemu osłabieniu.

Kolagen dla sportowców

Skoro mowa o układzie ruchu, to nie można zapomnieć o miłośnikach sportu. Osoby ćwiczące rekreacyjnie i profesjonalni zawodnicy nieustannie eksploatują ciało w trakcie treningów. Co prawda sport to samo zdrowie, ale regularny wysiłek fizyczny przyczynia się do stopniowego zużycia chrząstek stawowych, nadwyrężenia ścięgien czy przeciążenia kości. Natomiast wyniki badania naukowego z 2017 roku, które przeprowadzono na grupie 139 wysportowanych osób z funkcjonalnymi problemami stawu kolanowego, potwierdzają zasadność użycia kolagenu dla redukcji dolegliwości bólowych uwarunkowanych aktywnością fizyczną [1].

Nie można też pominąć kwestii samej skóry, która narażona jest nie tylko na uszkodzenia. Luźna i pozbawiona jędrności skóra na brzuchu, udach i twarzy, to zmora większości osób po pozbyciu się zbędnych kilogramów. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni rozważyć suplementację kolagenem w trakcie odchudzania oraz redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej.

FA Beauty Elixir – kolagen stworzony z myślą o Tobie!

Firma FA Nutrition prezentuje suplement – Beauty Elixir, który umożliwia uzupełnienie codziennej diety o wysokiej klasy naturalny kolagen morski Peptan® F i szereg wartościowych dodatków (m.in. biotynę, kwas hialuronowy, witaminę C). Produkt został przygotowany z myślą o osobach poszukujących realnego wsparcia dla zachowania zdrowia i urody, a zwłaszcza odpowiedniej kondycji skóry, włosów i paznokci. Produkt jest dostępny w dwóch rewelacyjnych smakach, a wszystkie dostępne formy preparatu zapewniają szybkie i bezproblemowe użycie. Więcej informacji o produkcie znajduje się na stronie internetowej https://beauty-elixir.com.


Bibliografia:

  1. Zdzieblik D., Oesser S., Gollhofer A., et al. Improvement of activity-related knee joint discomfort following supplementation of specific collagen peptides. Appl Physiol Nutr Metab. 2017; 42(6): 588–595. doi: 10.1139/apnm-2016-0390. PMID: 28177710.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28177710/

Poznaj Elixir

Zresetuj Hasło

Proszę wpisać prawidłowy adres email.
Proszę wpisać swoje Imię i Nazwisko.
Proszę wpisać prawidłowy adres email.
Hasło musi mieć min. 6 znaków.
Hasło musi mieć min. 6 znaków.