Chciałabyś zadbać o swój wygląd i samopoczucie, ale cechuje Cię „słomiany zapał”? Nie wiesz od czego zacząć, a wszystkie porady wydają Ci się skomplikowane? Przedstawiamy 5 zdrowych nawyków, które poprawią Twój wygląd i samopoczucie.
Od czego zacząć?
Nowy rok sprzyja realizacji postanowień – to idealny czas, by wdrożyć nowe rytuały i nawyki, które poprawią Twój wygląd i samopoczucie. Jeśli dotychczas było Ci ciężko wytrwać w postanowieniach, postaw na metodę małych kroków. Sprawi ona, że łatwiej będzie o realizację założonych celów i pomoże w budowaniu zdrowych nawyków.1. Sen
Wartość snu wciąż jest niedoceniana, a zadbanie o odpowiednią długość i jakość snu to krok, od którego warto zacząć zmianę. Dlaczego sen jest tak ważny? To podczas niego nasz organizm regeneruje się, co przekłada się na samopoczucie, wygląd i zdrowie.Jak poprawić jakość snu?
- Zgodnie z zaleceniami osoba dorosła powinna spać 7–9 godzin. Warto zadbać, by sen nie był ani zbyt krótki, ani za długi – obie skrajności są niekorzystne dla zdrowia.
- Zadbaj o otoczenie – przewietrz sypialnię, ustaw odpowiednią temperaturę pomieszczenia (w zależności od preferencji w przedziale 16–19C).
- Na zaburzenia snu wpływa korzystanie z urządzeń elektronicznych (m.in. ze względu na emisję światła niebieskiego) – przed położeniem się spać odłóż telefon i zrezygnuj z oglądania telewizji.
- Zrezygnuj z napojów energetycznych i kawy w godzinach wieczornych – zawarta w nich kofeina może utrudniać zasypianie.
- Jeśli regularnie się nie wysypiasz – zadbaj o wygodną poduszkę i materac.
2. Aktywność fizyczna
Wysiłek fizyczny jest zbawienny dla naszego organizmu – podczas niego wydzielane są endorfiny, inaczej nazywane „hormonami szczęścia”. Systematyczna aktywność fizyczna polepsza samoocenę, zmniejsza poziom stresu, ujędrnia i wysmukla ciało, dobroczynnie wpływa m.in. na układ krążenia.Jak rozpocząć aktywność fizyczną?
- Wybierz formę aktywności, która sprawi Ci przyjemność. Nie odpowiadają Ci ćwiczenia na siłowni? Spróbuj tańca, jogi, pilatesu, jazdy konnej lub wspinaczki na ściance.
- Nie zniechęcaj się drobnymi niepowodzeniami! Nikt nie został od razu olimpijczykiem.
- Słuchaj swojego organizmu i nie wymagaj od siebie zbyt wiele. Czujesz, że zbliża się miesiączka? Łapie Cię przeziębienie? Nie zmuszaj się do treningu.
3. Nawodnienie
Nasz organizm składa się głównie z wody, dlatego wypracowując zdrowe nawyki nie można o niej zapomnieć. Odpowiednie nawodnienie poprawia wygląd skóry, redukuje cellulit, wspiera walkę z zatrzymywaniem się wody, pozwala organizmowi oczyścić się z toksyn oraz poprawia pracę układu pokarmowego i moczowego.Jak zadbać o odpowiednie nawodnienie?
- Pij co najmniej 2 litry wody dziennie (w upalne dni warto zwiększyć tę ilość).
- Unikaj wód smakowych – tak naprawdę to niejednokrotnie słodzone napoje jedynie o wyglądzie wody. Jeśli nie lubisz czystej wody, samodzielnie przygotuj wodę smakową – dodaj cytrynę, maliny lub miętę.
- Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez napojów gazowanych – zgodnie z metodą małych kroków – zamiast zwykłej wody wybierz tę gazowaną. Po dodaniu np. cytryny powstanie zdrowy napój.
4. Dieta
„Dieta” jest określeniem, które kojarzy nam się z głodówkami lub odmawianiem sobie smakołyków, dlatego lepszym określeniem jest „sposób odżywania”. Przede wszystkim powinien być on zbilansowany, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych makroskładników i witamin.Od czego zacząć zmianę nawyków żywieniowych?
- Zamiast kawy czy energetyka rozpoczynaj dzień od szklanki wody z cytryną – poprawi to perystaltykę jelit i wydzielanie enzymów trawiennych.
- Obserwuj swój organizm – jak reaguje na nabiał, jajka i gluten. Jeśli po czymkolwiek źle się czujesz, to w sklepach znajdziesz produkty, które pozwalają wyeliminować szkodliwy składnik (np. produkty bez laktozy).
- Zacznij od drobnych zmian – smażenie na głębokim tłuszczu zastąp pieczeniem, gotowaniem lub smażeniem na małej ilości tłuszczu, cukier w herbacie czy kawie zastąp słodzikiem. Takie małe, nieinwazyjne zmiany wpłyną na Twoje samopoczucie.
- Nie odmawiaj sobie wszystkiego! Zastosuj metodę 80/20 – niech 80% diety stanowią produkty wartościowe, 20% – żywność bardziej przetworzona (słodycze, fast foody).
5. Suplementy
Wiele kobiet unika suplementów uważając, że są one przeznaczone dla sportowców. Nic bardziej mylnego! Pozwalają one na dostarczenie do naszego organizmu składników, których nie jesteśmy w stanie sami wytworzyć lub pozyskać w odpowiedniej ilości z pożywienia. Coraz więcej Pań sięga po suplementy, jednak przez ogromny wybór na rynku ciężko dobrać te odpowiednie – zwłaszcza, że organizm kobiety w ciągu miesiąca ma zmienne potrzeby.Wychodząc temu naprzeciw FA® Beauty Elixir® stworzyło innowacyjny suplement – FEMALE SUPPORT. Dzienna porcja zawiera aż 47 składników aktywnych, zamkniętych w kilku kapsułkach i tabletkach. W opakowaniu znajdziesz saszetki srebrne (przeznaczone na co dzień) oraz różowe (przeznaczone na „te dni”).
Wybierz suplementację „skrojoną na miarę”, zmieniającą się wraz z potrzebami kobiecego organizmu. Nie ma konieczności inwestowania w wiele suplementów i samodzielnego dobierania ich w zależności od zmian zachodzących podczas cyklu menstruacyjnego – zrobiliśmy to za Ciebie.