Czym jest PMS?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) to zbiór objawów fizycznych i emocjonalnych, które pojawiają się u wielu kobiet przed rozpoczęciem miesiączki (zazwyczaj około 7 dni przed menstruacją). Objawy te mogą obejmować wahania nastroju, rozdrażnienie, bóle brzucha, tkliwość piersi, opuchliznę, zmęczenie i inne nieprzyjemne dolegliwości.

PMS nie pozostaje bez wpływu na codzienne funkcjonowanie i komfort życia. Istnieje wiele czynników – od predyspozycji genetycznych po styl życia – które mogą wpływać na nasilenie lub złagodzenie objawów. W naszym artykule skupimy się na tym, co każda z kobiet może w prosty sposób wprowadzić do swojego rytuału, aby ograniczyć nieprzyjemne dolegliwości.


Domowe sposoby na złagodzenie PMS

Każda z kobiet jest inna, natomiast zamiast od razu sięgać po leki, warto w pierwszej kolejności spróbować mniej inwazyjnych metod na łagodzenie objawów PMS. Należą do nich:
– relaksacyjna kąpiel z olejkiem lawendowym lub solą morską – stanowi doskonały sposób na rozluźnienie mięśni i złagodzenie stresu, a dodatek olejku lawendowego może pomóc w uspokojeniu układu nerwowego;
– aktywność fizyczna – choć w kontekście objawów PMS może wydawać się to nieprawdopodobne, jednak regularna aktywność fizyczna wpływa na równowagę hormonalną, pewność siebie i ogólne samopoczucie. Wybierz aktywność, która nie sprawia Ci dyskomfortu, idealną propozycją będzie spacer, joga lub pilates;
–  zdrowy sen – zachowanie odpowiedniej higieny (czasu i jakości) snu wpływa na gospodarkę hormonalną.

Przede wszystkim wybierz aktywności, które sprawiają, że możesz się zrelaksować i wyciszyć. Jeśli objawy PMS są uciążliwe, odłóż płaszcz superbohaterki i zadbaj przede wszystkim o swoje samopoczucie.


Dieta w PMS

Zbilansowana dieta ma kluczowe znaczenie dla wielu aspektów zdrowia i dobrego samopoczucia. Wykazuje się korzystne działanie niektórych składników diety dla łagodzenia objawów PMS.


Witamina B6

Witamina B6 odgrywa istotną rolę w metabolizmie hormonalnym. W kontekście PMS może pomagać w regulacji poziomu hormonów, zwłaszcza estrogenów. Wykazuje zdolność do łagodzenia niektórych objawów, takich jak wahania nastroju i rozdrażnienie, dzięki wpływowi na produkcję neuroprzekaźników, w tym serotoniny.

Co warto włączyć do diety? Pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy i nasiona, warzywa liściaste, gotowane i pieczone mięso drobiowe, ryby morskie.


Witamina D

Odpowiedni poziom witaminy D w organizmie może wpływać na równowagę hormonalną i poprawę nastroju. Ponadto suplementacja witaminy D może zmniejszać nasilenie bólu, napięcie mięśniowe oraz rozdrażnienie związane z PMS.

Co warto włączyć do diety? Źródłem witaminy D są w znacznej mierze suplementy diety. Jednak zanim zdecydujesz się na suplementację, skonsultuj się z lekarzem, aby dostosować dawkowanie do indywidualnych potrzeb.


Magnez

Magnez jest minerałem istotnym dla wielu procesów biologicznych, w tym funkcji mięśni oraz regulacji napięcia nerwowego. W przypadku PMS może przyczynić się do złagodzenia objawów fizycznych, takich jak ból mięśni i piersi oraz psychicznych – napięcia i rozdrażnienia.

Co warto włączyć do diety? Orzechy i nasiona, awokado, warzywa liściaste i korzeniowe, gorzką czekoladę.


Wapń

Wapń odgrywa kluczową rolę w regulacji hormonalnej oraz utrzymaniu zdrowia układu nerwowego. Wpływa na złagodzenie napięcia mięśniowego oraz innych dolegliwości bólowych PMS – głowy, brzucha, piersi.

Co warto włączyć do diety? Nabiał, ryby, warzywa liściaste, orzechy i nasiona, tofu oraz produkty sojowe.


Kwasy omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA), posiadają właściwości przeciwzapalne i wpływają na równowagę hormonalną. Mogą pomóc w łagodzeniu bólu, regulacji nastroju oraz redukcji objawów zapalnych. Badania sugerują, że regularne spożywanie źródeł omega-3 może zmniejszać nasilenie niektórych dolegliwości związanych z PMS.

Co warto włączyć do diety? Tłuste ryby morskie, nasiona chia, siemię lniane, orzechy.

Zachęcamy do eksperymentowania z różnymi metodami, aby znaleźć te, które najlepiej spełniają indywidualne potrzeby. Suplementacja kluczowych dla złagodzenia dolegliwości związanych z PMS składników może być pomocna, aby uzupełnić niedobory (występujące szczególnie podczas diet redukcyjnych). Warto wybierać produkty zawierające komplet potrzebnych witamin i minerałów, dobranych w odpowiednich proporcjach.




Poznaj Elixir

Zresetuj Hasło

Proszę wpisać prawidłowy adres email.
Proszę wpisać swoje Imię i Nazwisko.
Proszę wpisać prawidłowy adres email.
Hasło musi mieć min. 6 znaków.
Hasło musi mieć min. 6 znaków.